שווי הדירה האמיתי – כיצד להעריך את שוויה המדויק של הדירה

31/08/2015 אין תגובות קטגוריות: כללי
 • חריש סוהו גיי הנדסה

  המשפחה שלכם גדלה, הצרכים שלכם השתנו, ואתם מחפשים עתה דירה חדשה עם מספר רב יותר של חדרים? אם כן, תוכלו למצוא כיום באזורים שונים בארץ, לא מעט פרויקטים חדשים וגם דירות יד שניה המתאימות למשפחות גדולות, המעוניינות להתגורר היכן שגרות משפחות דתיות, לאומיות נוספות. חיפוש דירה חדשה הוא אתגר לא פשוט, המצריך התייחסות לפרמטרים רבים. אחד מהם, הוא שוויה המדויק של הדירה. אתם לא מוכרחים להיות שמאים בעלי ניסיון, כדי להעריך את שוויה בכוחות עצמכם. אם תבחנו כמה נקודות שונות בשטח, תוכלו לדעת כמה היא שווה. הנה כמה מהן:

  מיקומה של הדירה – מיקום הדירה מרמז לא מעט על שוויה האמיתי. בבואכם לבחון דירה מסוימת, רגע לפני רכישתה, ובעיקר כדי לדעת מהו שוויה, חשוב שתתייחסו אל מיקומה של הדירה, אל הסביבה שבה היא נמצאת, אל רמת הפיתוח שבה ועוד. אזור מפותח ומושקע או אזור שנמצא בתהליכי פיתוח וכולל תכניות עתידיות הקשורות לכך, עשוי להעלות את ערך הדירה או להוריד אותו. כל זאת, בהתאם לתכניות הצפויות למקום וגם למבנים שצפויים להיבנות בסביבה. למשל, במידה וצפוי להיבנות בית ספר באזור וגם מספר גנים, סביר שערך הדירה יהיה גבוה יותר, ובמיוחד כשמדובר בשכונה שבה מרבית התושבים הם משפחות עם ילדים. גם פיתוח של כבישים, עורקי תנועה מרכזיים ופתרונות תחבורה ציבוריים, יכולים להשפיע על כך ולהעלות את ערכה.

  מחירי דירות סמוכות – אחת הדרכים לדעת מהו שוויה האמיתי של הדירה שבה מעוניינים הוא תוך כדי התייחסות לדירות השכנות, לדירות שנמצאות באזור. אם אתם מתעניינים בדירה בשכונה מסוימת ואתם תוהים האם המחיר שבו נקבו אכן ריאלי, בדקו מהו מחירן של הדירות הסמוכות. האם המחיר שלהן זהה, פחות או יותר, למחיר הדירה שבה אתם מתעניינים? או שאולי נמוך הרבה יותר? האם הביקוש בשכונה שבה אתם מעוניינים להתגורר הוא רב מאד, מה שיכול להוביל לעלייה במחירי הדירות, או שמא, נמוך? סקר שוק ובדיקת מספר דירות שונות, יכול לתת לכם מושג כללי באשר לעלות הדירות באזור ובעיקר לסייע לכם לדעת מהו שוויה האמיתי של הדירה שאותה אתם רוצים לרכוש.

  מצבה של הדירה ושטחה – גם למצב הדירה ישנה כמובן השפעה על שוויה. דירות מושקעות, דירות משופצות, תעלנה יותר מדירות ישנות. בבואכם לבחון את מצבה של הדירה, חשוב שתבדקו את מצב הצנרת שבה, מצב מערכת החשמל וגם הקירות. במידה ומדובר בדירת גג, כדאי לבדוק את הגג עצמו ואת מצבו. גם לגודל הדירה ישנה השפעה על שוויה. כדאי להתייחס לשטח הדירה נטו, ופחות לאזורים המשותפים (המשפיעים על גודל הדירה ברוטו). חדרי המדרגות, המחסן של הדירה וגם הלובי של הבניין כולו, כל אלה יכולים להעלות את שטחה הכללי, אולם ככל שהם גדולים יותר באופן יחסי לשטח הנטו, לשטחה הממשי של הדירה, כך שוויה יורד.

  חניה ומרפסות – פרמטרים נוספים חשובים שכדאי להתייחס אליהם הם החניה והמרפסות. דירות שיש להן שתי חניות תעלנה יותר מדירות עם חניה אחת, ובעיקר כשמדובר בחניה מקורה, כמו חניה תת קרקעית או חניה שמתחת לקומת הראשונה. כיום, כמעט לכל משפחה ישנם שני רכבים ומכאן גם הצורך בדירה עם שתי חניות. המרפסות מוסיפות לא מעט לדירה וכך גם למחיר. דירות שבהן המרפסות פונות לנופים מרהיבים, לפארקים ירוקים או לים, תעלנה יותר מדירות עם מרפסות הפונות לשכונה עצמה או אל בניין סמוך, אל הבניין השכן.  נכתב ע"י:

אין אפשרות להגיב