מה כדאי לבדוק לפני שמקבלים את הדירה

31/08/2015 אין תגובות קטגוריות: כללי
 • תמימי דרך

  רכשתם דירה חדשה מקבלן או אולי דירה יד שנייה? בין אם זו דירה חדשה ובין אם לאו, בין אם זה בית קרקע או דירה בבניין רב קומות, חשוב שתבצעו בדיקה מקדימה לפני שאתם מקבלים את הדירה ונכנסים אליה. הנה כמה פרמטרים שכדאי לכם להתייחס אליהם ובדיקות שכדאי לכם לבצע טרם הכניסה:

  בדיקת המפרט הטכני – המפרט הטכני, בין אם זו דירת קבלן חדשה או דירה יד שנייה, מציין בפניכם, למעשה, מה יש בדירה ומה אתם אמורים לקבל עם הכניסה אליה. לפני שאתם מקבלים את הדירה ואת המפתח, חשוב שתעברו על המפרט ותוודאו שכל מה שמצוין בו, אכן נמצא בדירה (בין אם אלה מוצרי חשמל למיניהם, מערכות מיזוג אוויר – חימום קירור, ועוד ועוד).

  קבלת טופס 4 – במידה ומדובר בדירת קבלן חדשה, עליכם לבקש מהקבלן, לפני שאתם נכנסים לדירה, אישור על קבלת טופס 4. טופס זה ניתן לקבלן על ידי הרשות המקומית או העירייה שבגבולותיה נמצא הבניין עצמו, והוא מאשר כי הבניין, שאל אחת מדירותיו עוברים, אכן יחובר למערכת החשמל ולמערכת המים לפני כניסת הדיירים. לא ניתן לעבור להתגורר בדירה בבניין שלא קיבל את האישור המיוחל, שכן ללא תקינות מערכות אלו הדירה לא מתאימה למגורים. קבלת טופס 4 כרוכה לעיתים בהמתנה של מספר שבועות, יש לקחת זאת בחשבון ולא להקדים את הכניסה לדירה לפני קבלתו.

  מצב הדירה – הדבר נכון בעיקר לגבי רכישה של דירות יד שנייה. גם אם ביצעתם בדיקה לפני החתימה על החוזה, רגע לפני הכניסה אליה ובעיקר אם אתם נכנסים אליה מספר חודשים לאחר החתימה על חוזה הרכישה, חשוב שתבדקו היטב את מצבה של הדירה. חשוב לבדוק את התקרה ואת קירות הדירה ולוודא שלא קיימת רטיבות או סימנים מקדימים העשויים להעיד על רטיבות חדשה במקום. חשוב לבחון את הצינורות במטבח עצמו וכן את הברזים ולוודא שהם אינם דולפים. מומלץ לבדוק את הריצוף באזורים השונים בדירה (וגם במרפסת, אם יש כזה), לוודא שהם אינם שבורים או שאין בהם סדקים במקומות מסוימים, וכן את הדלתות ואת החלונות. חשוב לבדוק שדלתות החדרים נפתחות ונסגרות ללא בעיה (לרבות דלת הכניסה הראשית) וכך גם החלונות שבדירה. מומלץ לבדוק את לחץ המים במקלחות ובכיורים וכן את מתח החשמל. חשוב גם להתייחס אל האזורים המשותפים בבניין ואל סביבתו. במידה ומדובר בדירת גג/פנטהאוז, יש לבדוק היטב את מצבו של הגג לפני הכניסה וקבלת המפתח.

  בדיקת מונים והעברת בעלות – מכיוון שלאחר הכניסה אל הדירה, יועברו הזכויות אל הדיירים החדשים, יש לבדוק את המונים השונים השייכים לדירה, ובהתאם לבקש את החשבון. יש לבדוק את מונה המים של הדירה ואת מונה החשמל ולפנות ישירות אל חברת החשמל ואל העיריה כדי לבצע את העברת הבעלות על המונים. במידה ונעשה שימוש בגז, לא לשכוח לפנות לחברת הגז ולבדוק מולה האם ישנם חובות ובמידה וכן לבקש מבעל הדירה להסדירם בטרם העברת הבעלות.

  מה עושים במקרה של ליקויים?

  חוזה המכירה/קנייה מתייחס בין היתר גם לעניין זה. באופן כללי, במידה והתגלו ליקויים חמורים בדירה לפני קבלתה, הקונה רשאי לסרב לקבל אותה עד שאלה יתוקנו (הדבר נכון לגבי ליקויים שאינם מאפשרים מגורים בדירה). דחיית קבלת הדירה יכולה להיות כרוכה גם בקבלת פיצוי כספי מידי המוכר, בהתאם למשך זמן הדחייה. בכל מקרה, חשוב להיוועץ עם עורך הדין, המלווה את העסקה, כדי לבדוק מולו מה מומלץ לעשות וכיצד כדאי להתנהל.  נכתב ע"י:

אין אפשרות להגיב