למה לשים לב כאשר חותמים על חוזה הרכישה

17/09/2015 אין תגובות קטגוריות: כללי
 • building house on blueprints with worker - construction project

  רכישת דירה היא איננה עניין של מה בכך ומצריכה התייחסות לפרמטרים רבים. בין אם מדובר ברכישת דירה חדשה מקבלן או דירת יד שנייה, חשוב לבדוק היטב את החוזה וגם לבחון כמה נקודות עיקריות רגע לפני החתימה. רוכשים דירה בקרוב ותוהים למה לשים לב כאשר חותמים על חוזה רכישה? הנה, לפניכם, מדריך קצר שיעזור לכם בעניין ובעיקר יעשה קצת סדר בבלגן:

  מי עורך הדין – תחום המקרקעין הוא תחום נרחב מורכב מאד. כדי לוודא שחוזה הרכישה אכן עומד בכל הקריטריונים הנדרשים ומציע לכם את ההגנה המרבית, תוך שמירה על כל האינטרסים השונים, חשוב לפעול בעזרתו של עורך דין המתמחה בתחום, עורך דין המכיר היטב את תחום המקרקעין, לרבות כל המיסים החלים על הרוכש וכל התנאים הנדרשים להופיע בחוזה. חשוב לפנות אך ורק לעורך דין מיומן שעבד בעבר מול לקוחות שרכשו דירה וביצעו עסקאות הזהות לזו שלכם. אם אינכם מכירים אחד כזה, פנו לחברים קרובים או לבני משפחה ובקשו מהם המלצות לעורך דין מתאים שיוכל לסייע לכם בעניין.

  מיסים ותשלומים שונים – לפני שחותמים על חוזה הרכישה חשוב לבדוק היטב האם חלים על העסקה שלכם מיסים שונים. האם אתם חייבים במס רכישה או כל מס אחר. עורך הדין שלכם יוכל לסייע לכם בעניין ולספק לכם תשובות לשאלות אלו ואחרות. חשוב שתדעו על כך מראש ובהתאם תחליטו כיצד והאם אתם מעוניינים לבצע את העסקה. רכישת דירה חדשה או יד שנייה כרוכה בלא מעט הוצאות. יש להיערך לכך בהתאם ולקחת אותן בחשבון. הוצאות אלו כוללות גם מיסים שונים שיש לשלם, כחלק בלתי נפרד מהעסקה שבוצעה.

  האם ישנו שיעבוד על הדירה – מסיבות שונות ישנם רבים שאינם בודקים נקודה חשובה זו, המצריכה התייחסות רבה עוד לפני החתימה על העסקה. עליכם לבדוק בעזרתו של עורך הדין שלכם (או בעצמכם) האם הדירה רשומה בטאבו והאם יש שיעבוד עליה. הדבר נכון לגבי דירות יד שנייה ולא דירות חדשות מקבלן. במידה וישנו שיעבוד על הדירה, חשוב לציין זאת בחוזה הרכישה ולוודא שהתשלום על הדירה ישמש את המוכר לסילוק ההלוואה עליה ושחרורה מהשעבוד.

  בדיקת תכניות הבנייה לאזור – לא משנה היכן נמצאת הדירה החדשה שלכם, לפני שאתם חותמים על החוזה, חשוב לבדוק מול העירייה האם ישנן תכניות בנייה לאזור. האם מתכננים לבנות בתי ספר או גנים מול הבית שלכם, האם אולי מתכננים לבנות בניין גבוה, שאולי יסתיר את הנוף, או אפילו כביש סואן ורועש. מומלץ לפנות לעירייה למחלקת ההנדסה ולבקש ממנה פרטים לגבי התכניות הצפויות באזור, לרבות אלו שצפויות גם קרוב לביתכם.

  תיאור הנכס בחוזה הרכישה – חשוב שהנכס יתואר באופן מדויק ומפורט בחוזה הרכישה, תוך התייחסות לכתובתו, לקומת הדירה, לפרטי הגוש ותת חלקה. יש לציין בחוזה האם ישנה חנייה לדירה, האם ישנם מחסנים, זכויות בנייה כלשהן ועוד. במידה וישנם ליקויים שונים בדירה, יש לציין זאת גם כן בחוזה. בנוסף, מומלץ לצלם את הנכס לפני החתימה על החוזה ולצרף את התמונות שצולמו אליו. הדבר נכון בעיקר במקרים בהם החתימה על חוזה הרכישה נעשית מספר חודשים לפני הכניסה אל הדירה בפועל.

  תיאור תכולת הדירה – מומלץ לציין בחוזה מהי התכולה שנשארת בדירה (מזגנים, תנור בילד-אין, ארונות אמבטיה וכדומה) ולתאר זאת בהרחבה כמה שניתן. כל זאת כדי למנוע חוסר הבנות ובעיקר כדי להבטיח שכל התכולה שהוזכרה בחוזה, אכן תישאר בה עם קבלת הדירה.  נכתב ע"י:

אין אפשרות להגיב