האם לקנות דירה חדשה או יד שניה? יתרונות מול חסרונות

17/09/2015 אין תגובות קטגוריות: כללי
 • family dream

  החלטתם לעזוב את דירתכם הישנה ואתם מתלבטים האם לקנות דירה חדשה מקבלן או אולי דירה יד שניה? אם כן, הנה כל היתרונות והחסרונות של כל אחת מהאפשרויות שאולי יעזרו לכם לקבל את ההחלטה: מה כדאי? דירה חדשה או דירה יד שניה?

  דירה יד שנייה

  אחד היתרונות הבולטים של דירה יד שניה, בהשוואה לדירת קבלן חדשה, הוא העובדה שניתן להיכנס אליה בדרך כלל באופן מידי, או, לכל הפחות, בתוך פרק זמן קצר. אין צורך להמתין שנה, שנתיים או שלוש ואפשר להיכנס לדירה ללא המתנה ארוכה מאד ומבלי למצוא פתרונות דיור זמניים. יתרון נוסף, שגם אותו כדאי לקחת בחשבון הוא – מה שרואים הוא מה שמקבלים. בעוד שדירה חדשה מקבלן נרכשת בדרך כלל כשהיא “על הנייר”, כשרוכשים דירה יד שניה רואים בדיוק איך היא נראית ומה הוא מצבה. כך גם אפשר לדעת האם נדרש שיפוץ או תיקונים שונים. וכאן הוא החיסרון. דירת יד שניה מצריכות לעיתים שיפוצים מאסיביים מאד שעולים לא מעט כסף. גם אם מדובר בדירה בת שנתיים או שלוש אפילו, לעיתים הדיירים שבה אינם דאגו לתחזקה כראוי ונדרשים מספר תיקונים או שיפוץ בחלקים שונים בה. מדובר בהוצאה כספית לא קטנה פעמים רבות, אותה יש לקחת בחשבון לצד ההוצאות הנוספות. חסרון נוסף, הוא חוסר הידיעה באשר למצבה האמיתי של הדירה, בכל הקשור לצנרת שלה ולמערכות השונות הלוקחות בה חלק. הדבר נכון הן לגבי דירות יד שניה ישנות והן גם לגבי חדשות יותר. עם השנים, ולעיתים גם בתוך פרק זמן קצר, עשויים להופיע סדקים במבנה, עשויות להיווצר סתימות במערכת הביוב ואפילו בעיות באיטום. כשהתופעה נמצאת בשלביה הראשונים, לא תמיד מודעים לה וייתכן ולא קדמו לה סימנים כלשהם עוד בתקופת הדיירים הקודמים.

  דירה חדשה

  אמנם מחירה של דירה חדשה עשוי להיות גבוה מאד, בהשוואה לדירה יד שניה, וכאן גם הוא חסרונה, יחד עם זאת – היא מציעה לא מעט יתרונות, ההופכים אותה לכדאית הרבה יותר. מי שרוכש את הדירה הוא הראשון להתגורר בה. הכל בה חדש ואין הפתעות. יתרון חשוב שיש לקחת בחשבון הוא נושא האחריות. הקבלנים נדרשים לספק אחריות לתקופה של שנה בדרך כלל, במהלכה עליהם לתקן ליקויים שונים במידה ואלה התגלו, הן בדירה והן בבניין כולו. זאת, בניגוד לרכישה של דירה יד שנייה שאיננה כוללת אחריות. רכישה של דירה חדשה מקבלן היא גם הזדמנות ליהנות מאזור חדש יותר, אזור שזוכה לפיתוח סביבתי רב, אזור מושקע המושך אליו בדרך כלל אוכלוסייה צעירה וגם לא מעט משפחות עם ילדים. לזוגות צעירים מדובר ביתרון חשוב, ובמיוחד לאלה עם ילדים. מי שרוכש דירה חדשה יכול לעצב ולתכנן אותה בהתאם לטעמו האישי וגם לצרכיו. כבר בשלבים הראשונים של הבניה ניתן לבצע שינויים שונים בדירה, כמו שבירת קירות, הוספה של אלמנטים שונים ועוד. זאת, בניגוד לרכישה של דירה יד שניה המותאמת לצרכיהם של בעליה הקודמים. לצד יתרונות רבים אלה, יש לקחת בחשבון את מועד הכניסה אליה. הכניסה לדירות חדשות איננה מיידית. יש להמתין, כשמדובר בפרויקט בנייה חדש, בין שנה לשנתיים ולעיתים אף יותר. בפרק זמן זה יש לדאוג לפתרון דיור זמני.

  אז, באיזו אפשרות בוחרים?

  ניתן לראות שרכישה של דירה חדשה מציעה יתרונות רבים יותר, בהשוואה לדירה יד שנייה. אפשר למצוא כיום לא מעט פרויקטים חדשים ברחבי הארץ, המציעים דירות קבלן חדשות המתאימות לזוגות וגם למשפחות עם ילדים. דירות אלו מוצעות בטווח רחב של מחירים ונמצאות בסביבה מטופחת ומושקעת מאד.  נכתב ע"י:

אין אפשרות להגיב