אפקט “באמונה”: משרד המשפטים יבחן האם לאפשר שיווק קרקעות לציבור הדתי-לאומי בלבד

12/01/2016 אין תגובות קטגוריות: כללי
 • Screen Shot 2016-01-12 at 10.31.28

  אם משרד המשפטים יכיר בדתיים-לאומיים כאוכלוסייה בעלת ציביון ייחודי ניתן יהיה להקצות קרקע עבור ציבור זה בלבד ■ בשבועות הקרובים יידרש היועץ המשפטי להכריע בנושא, בין היתר גם בעקבות עתירה לבג”ץ שהוגשה נגד המדינה בנושא

  משרד המשפטים בוחן בימים אלה האם ניתן להכיר בציבור הדתי לאומי כאוכלוסייה בעלת ציביון ייחודי בהקשר של אזורי מגורים. במידה שיכריע משרד המשפטים בחיוב, הרי הדבר ייאפשר שיווק קרקעות לבניית מתחמי מגורים עבור הציבור הדתי-לאומי בלבד, מבלי שהדבר ייחשב כאפליה. כיום קובע החוק כי במכרזי קרקע למגורים שמפרסמת רשות מקרקעי ישראל, חלה חובה על הזוכים לשווק את הדירות שייבנו לכלל הציבור, וחריגה מכלל זה נחשבת לאפליה.

  לפני מספר ימים קיים המשנה ליועץ המשפטי עו”ד ארז קמיניץ ישיבה ראשונה בהשתתפות נציגים ממשרד הבינוי והשיכון, מרשות מקרקעי ישראל ומחלקת הבג”צים של משרד המשפטים על מנת לדון בסוגיה, ודיון נוסף אמור יהיה להתקיים בנושא גם עם היועץ המשפטי לממשלה עצמו, והוא האדם שיכריע בסוגיה. עם זאת, כלל לא ברור האם ייערך הדיון עם היועץ הנוכחי עו”ד יהודה וינשטיין שכזכור מסיים את תפקידו בסוף החודש, או שמא תמתין הסוגייה להכרעת היועץ המשפטי הבא – עו”ד אביחי מנדלבליט.

  נושא האפליה בשיווק דירות על קרקעות מדינה עלה לכותרות בסוף חודש נובמבר האחרון, בעקבותפרסום סרטון הפרסומת הגזעני של חברת “באמונה”, בהנהלתו של ישראל זעירא, שקרא לציבור הדתי-לאומי לרכוש דירות בפרויקט שבונה החברה בשכונת כרמי גת בקריית גת על מנת שיחיו בסביבה דתית-לאומית הומוגנית. הסרטון הציג שכנים חילונים ממוצא מזרחי באופן נלעג, גרר גינויים רבים והביא את מנהלי החברה להתנצל.

  עם זאת, המניע האמיתי לקיום הדיונים בנושא הרגיש דווקא בעת הזו הוא עתירה שהגישה לפני מספר שבועות האגודה לזכויות האזרח נגד רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון, גם כן בנושא זכייתה של “באמונה” בקרקע לבניית 285 דירות בקרית גת. חודשים רבים בטרם פרסום אותו סרטון, בפברואר האחרון, פנתה החברה בקובלנה ליועץ המשפטי של רמ”י בדרישה כי יורה לחברת “באמונה” לחדול משיווק הדירות לציבור הדתי לאומי בלבד, כתנאי להשתתפותה במכרז הרשות בקריית גת. כתוצאה מהפנייה השהתה המדינה את הפרסום בדבר הזוכה בקרקע לצורך בדיקת הנושא, ורק בנובמבר הכריזה על “באמונה” כזוכה. בעקבות אותה הכרזה עתרה האגודה לזכויות האזרח נגד רשות מקרקעי ישראל.

  כיום מאפשרת הפסיקה שיווק קרקעות נפרד לאוכלוסיות שונות, בהן האוכלוסיה החרדית, הערבית, הבדואית והדרוזית. אוכלוסיות אלו מוכרות כ”אוכלוסיות עבות” – כלומר כאלה בעלות מאפייני חיים ייחודיים הנבדלים מרבית הציבור, ומצריכים מערכות חינוך ושירותים ציבוריים נפרדים. לפיכך ניתן לשווק עבור אותן אוכלוסיות קרקע המיועדת רק להן, וכן לקדם תכנון התואם את צרכיהם. כעת נדרש משרד המשפטים להכריע האם גם האוכלוסיה הדתית לאומית, שלאורך ההיסטוריה של מדינת ישראל חיה ברובה לצד הציבור החילוני והמסורתי, ולעתים גם חצד הציבור החרדי – תוכר גם היא ככזו.

  בחברת “באמונה” ברכו על המהלך של משרד המשפטים ומסרו: “חברת באמונה מקימה כבר 20 שנה פרויקטים לציבור הדתי ציוני, ומשהב עושה זאת כבר 70 שנה. ההבחנה בין הציבור הזה לחרדי כאילו למישהו יש דתומטר והוא יקבע האם הוא זקוק לשכונה או לא הינה מתנשאת ואיננה מבינה את הצורך העמוק בחיי קהילה דתיים. אנו שמחים שהצורך הזה ידון ויעוגן משפטית במכרזי רמ”י”.

  פרופ’ אביעד הכהן, דיקן המרכז האקדמי “שערי מדע ומשפט” ומומחה למשפט חוקתי אמר לגבי היוזמה כי “ספק רב אם תעמוד במבחן משפטי. למרות שבעבר כבר הוכרה זכותה של קבוצה בעלת צביון וייחוד, דוגמת הבדואים בנגב, להקים יישוב שמיועד רק להם על מנת לשמר את אורח חייהם, ניכרת בשנים האחרונות מגמה לצמצם מאד זכות זו. כך, כאשר מדובר בציבור דתי-לאומי שאינו קבוצת מיעוט מובהקת, אין סכנה ממשית לשמירת ייחודיותו או לאובדן תרבותו הייחודית, בהנחה שיש אכן תרבות ייחודית מעין זו, ויש לו גם כיום לא מעט חלופות דיור אחרות. יש להניח שהכרה כזו תגרור אחריה שובל של עתירות לבג”ץ, שעשוי לבטלה בשל אי עמידתה במבחנים החוקתיים של שיוויון”.

  פורסם במקור בדה-מרקר  נכתב ע"י:

אין אפשרות להגיב